Survival Tips: Quick, Cheap, Easy Prepping

If you are amongst the millions of people who have existed in a bubble, refusing to admit that “it could happen here”, and have not put away a little food for a rainy day/month/year – I have a quick, cheap, easy way for you to get prepared and give yourself some peace-of-mind.

Close approximations are used here, to offer guidance. If you’re in a very active situation where you’re burning through tons of calories a day, you will need to make adjustments. A normal adult needs 1200 calories a day as an absolute minimum. For my baseline, I am assuming that you are one person, attempting to eat for survival, for one year… and you’re shopping at Sam’s.

    Rice:

250lbs – Enriched Long Grain Rice – $84 @ Sam’s
419 servings (1.5 cups dry / 3 cups cooked – a lot of rice)
960 calories / 18 grams protein / 210g carbs

    Pancake Mix (bread source)

40lbs (4ea 10lbs resealable bags – Krusteaz) – $7ea / $28
420 servings (1/3 cup dry / 3 pancakes)
150 calories / 4g protein / 31g carbs

    Lard (creamy liquid shortening)

35lbs – emulsifier / pan lubricant – $28
3tbsp servings – 404 calories/day

Seasonings ($30 worth) be sure to get dehydrated onions/mixes/bouillon to change up flavors. Don’t forget salt. Your body needs it. Look at the Sam’s website for ideas. I’m not holding your hand here. ;-)

    Syrup

10ea jugs – 64 oz Mrs Butterworth’s Syrup – $3.50ea / $35
1/4 cup serving – 220 calories / 56g carbs

All totaled you’re looking at 1760 calories/day for MORE THAN one year, at a total cost of a whopping $205.

There is no reason that any of you can’t be prepared for a full year in the next month. If money is too tight, mow some lawns.

I promise you’d rather have it & not need it – than need it & not have it!

Bookmark the permalink.

25 Responses to Survival Tips: Quick, Cheap, Easy Prepping

  1. notamobster says:

    Oh, you’ll need a place to get water. Duh. Right?

    When you find that source, use this to stay alive… and dysentery free! If it’s 7 miles away, don’t be a pussy. Somali kids walk twice that for creek water with sewage in it.

  2. KWMatthews says:

    I would also add a general multi-vitamin. It doesn’t need to be taken every day (You’re looking to survive, not thrive), but the effects of a limited diet are well-known. ($13 for 300 at Costco)

  3. Jim22 says:

    That’s a pretty spartan diet but it will keep you alive. For a little variety consider trading some of the rice for dry beans, lentils, and/or split peas. Try flavoring the rice with onions, bouillon, squirrel, or something else.

    Good post, Nota.

    • DocO says:

      Jim22 is right about adding beans into the equation. Beans + Rice has all 20 essential amino acids. Black beans have one of the better protein profiles. Add in split peas and you have decent protein source that can store well in Mylar bags with oxygen absorbers.

      See the link below for a good discussion on getting protein from non-meat sources.

      http://rense.com/general86/beans.htm

  4. sortahwitte says:

    At the risk of repeating myself. My brother Nota has given you one more plan for survival. My other brothers KW and Jim have given the benefit of their expertise.

    So, what are you doing rotating on your thumb? Do SOMETHING, NOW! The luxury of time and f**k around is going away. Please. Don’t put you and your family’s future in the hands of others. Please.

  5. notamobster says:

    Thanks, guys. I remembered the vitamins on the comment that got this ball rolling, but forgot em here. AFB asked ‘what if you don’t have eggs or basket?’ and that got to me thinking.

    “How can someone who’s waited til the last minutes, and has limited funds, get enough to survive?”

    I was surprised to find out how many calories you can get – and the quantity of food (daily) for such a low price. You can survive and not be hungry all day, every day.

  6. Jim22 says:

    Asians have been eating a diet similar to the above for a thousand years. I remember Japan in the fifties. Workmen came to work with a small metal box packed with cooked rice that they’d eat for lunch. Once in a while you’d see a small piece of fish – about an ounce – on top of the rice. That’s all.

    I’m sure it’s different there now.

    A friend works on cargo ships. He tells of delivering food aid – mostly rice – to African ports. The rice is packed in 100# bags and men unloaded them one by one from the hold.

    Inevitably one of the bags would spring a leak. The men would mix the raw rice with cold water in a discarded soda can. That was lunch.

  7. notamobster says:

    I’d never heard of this/didn’t know if it existed on the retail market, so I googled it. This is an extremely handy thing to have if you’re gonna have a bunch of rice in your diet:

    $22.95 Tomato Powder – 68 oz

    Yeah, Jim – the miracle of rice is that you can make flour with it, wine, eat it raw (no fire required – soak in cold water for about 45 minutes). You don’t want it expanding in your stomach.

  8. fubar says:

    If zoning and space aren’t an issue, might i suggest chickens?

    they eat pretty much everything – scrap wise, except citrus. I got away from commercial feeds after Purina started killing dogs. They like grass clippings, spoiled stuff (they only have 23 taste buds so they are not fussy) and they need protein once in a while. Have nothing to do on a saturday nite? tie a sausage to a string and watch them jump for it.

    you get the added bonus of hens laying for up to 4-5 yrs then (lean) chicken for the stewpot. Although after you see what they eat (baby birds that fall in, rotten food ) you might not want to eat them. :P

  9. fubar says:

    oh. and I live on the outskirts of a borough and i know for a fact that some people in town, keep pigs in their dirt floor basements. Pigs are clean and don’t smell (they poop in one place, easy cleanup) also eat just about everything, if you not too proud to dumpster dive outside of grocery stores, bakeries.

  10. H C Wagon says:

    another resource for free items is to use the flavor packets from fast food places. when friends get meals from restaurants, ask them to pick up some salt, pepper, soysauce, or any other flavoring packets for the rice.

  11. Rockheim says:

    Don’t need to dumpster dive for animal food. We’ve gone to our local grocery store and have, on more than 1 occasion, walked out with 50lbs of “expired” produce. Stuff that’s wilting, browning, torn, partial bundles, etc that they were simply throwing away.
    We hit them up every now and again and haven’t been turned away yet..
    Cost.. Gas money to get there.

  12. notamobster says:

    This was worth a re-look on a slow weekend. If you aren’t prepared yet… get that way!

  13. notamobster says:

    Item # 38280 – 30 day supply – one sealed pail – with firestarter & water filter bottle. You can’t beat this price and setup anywhere I’ve seen.

    $79

    Link with details.

    Also:

    Other options with sam’s club searchable item numbers.

  14. notamobster says:

    From the reviews. Great idea to conserve fuel. (You always have the option of soaking items in cold water and eating them cold, as well.)

    I have been reading some reviews about how long it takes to cook some of these freeze dried, dehydrated and bulk foods such as beans, rice, whole wheat,etc.

    I have a simple and GREAT solution for all you people out there.

    Purchase wide mouth thermos containers. An individual stainess steel soup thermos can be purchased for each family member for about $5.00 each at Walmart. Boil water and add the appropriate amount along with the food into the thermos and leave it. It will even cook steel cut oats in less than 15 minutes while you are busy doing other things.
    Soak dry beans overnight and add boiling water in the morning and enjoy at lunch time. For those of you who are contemplating buying year supplies of bulk grains, beans, rice, etc., you can buy thermal cookware from Canada that has two pot size containers that work the same way. Just add your beans,, rice or whatever to the boiling water and enjoy at lunch time. After lunch prepare your dinner and it will be ready for you in the evening.
    Believe me, it is VERY fast and time saving this way. No one wants to waste time and money for fuel when you can just add boiling water

  15. tjay says:

    I am all for being prepared. When it comes to storing foods I prefer canned goods. We have enough canned goods to get by for a month and we rotate them. We have chickens. We have access to clean water. We have stored fuel.

    My issue is finding a way to defend these foodstuffs. I cannot afford to build a bunker. Trying to defend a frame house is going to be tough.

    • notamobster says:

      A month isn’t very long…

      30 days, one person. One sealed bucket, with a fire-starter and and water filter-bottle (& 30 days food) for $78.

    • reboot says:

      Us also, if we bought a abnormal amount of rice for it, that’d go for 6 months, easy.
      We buy ALL of our stuff on sale and with coupons and stock up ahead of the game. That goes for everything we consume in the house, within reason.

  16. reboot says:

    Another good item are those asian butane burners you can buy for less than 20 bux and a case or two of butane, which when expensive like Guam is 28 bux a case, not THAT bad. And it burns HOT.

  17. BrunDawg says:

    Thanks for all the tips/discussion but I have my EBT card so I think I’m good to go. [honestly, thanks]

  18. Jim22 says:

    Interesting way you incorporated comments from past posts here Nota.

    One of the things you list in your post is lard. Americans have gotten away from using real lard – from pig fat. I recommend you all become reacquainted with it. My experiences with Mexican cooking have done it for me.

    Here’s a starter: Next time you make soup, brown the meat in lard instead of vegetable oil. It’s not much of a change in the recipe but you’ll be surprises how much more meaty the soup will taste.

    Another thing is Knorr powdered chicken broth. It is in the Mexican section in the WalMart. In Spanish it’s ‘Caldo de pollo’. It’s the best chicken flavoring you’ll find and it’s not really salty. I use it in chicken dishes and beef as well. It’s a nice yellow color. Put a good tablespoonful in the water you cook rice in. You’ll like it.

    I found a 3-burner propane stove out of a camp trailer at a yard sale for $5.

    • notamobster says:

      There is too much information on these topics to not repost previous comments. I just changed the publish date and the comments came with it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>